Facebook        Instagram        Youtube

BLOG Nejnovější články

Humlík si dnes pro Vás připravil 25 zajímavých faktů o Linuxu...

Operační systém Linux je jeden z celosvětově nejrozšířenějších operačních systé . Možná vás překvapí, kde všude se můžete setkat s Linuxem.

 

1.

20 323 379 řádků k ódu

Jen samotné linuxové jádro obsahuje více než 20 323 379 řádků kódu. Díky tomu je Linux největším open source projektem.

 

2.

Linux málem nebyl Linuxem

Linus Torvalds (autor Linuxu) chtěl původně tento projekt nazvat FreaX (kombinace slov “free”, “freak” a “Unix”). Naštěstí vlastník serveru, na kterém byl z počátku kód Linuxu hostován, upřednostňoval název Linux (kombinace slov “Linus” a “Unix”).

 

3.

100% od Linus Torvalds

V první verzi Linuxu byl Linus Torvalds 100% autorem kódu. V poslední verzi linuxového jádra je již autorem jen cca 1 % kódu. Stále se však o vývoj Linuxu stará - primárně správou a mergováním kódu ostatních vývojářů.

 

4.

S Linuxem až do vesmíru

Linux je používán všemi hlavními vesmírnými programy na světě, včetně NASA, ESA či privátní SpaceX. Linux tak najdete nejen ve vesmírných raketách, ale také na mezinárodní vesmírné stanici.

 

5.

Linux je jako Asteroid

Ve vesmíru ještě chvíli zůstaneme. Existují asteroidy pojmenované po Linuxu a Linusu Torvaldsovi.

 

6.

Maskot Tučňák

Oficiálním maskotem Linuxu je tučňák. Dle Linuse Torvalda je tomu tak proto, že jej jednou zlý tučňák klovnul a nakazil jej nemocí zvanou “penguinitis”. Ostatní se však spíše kloní k názoru, že tučňák byl Linusovým oblíbeným zvířetem.

 

7.

Superpočítače jedině s Linuxem!

Linux zcela dominuje superpočítačům. Z 500 nejvýkonnějších superpočítačů je Linux na všech 500. Má tak neuvěřitelných 100 %, což nemá žádný operační systém v jiném segmentu.

 

8.

Cloud v Linuxu

Kromě segmentu superpočítačů je Linux dominantní také v Cloudu (celých 9 z 10 cloudů běží na Linuxu) a NAS serverech. Pokud doma máte nějakou NAS jednotku (síťový disk), pak pravděpodobně používáte Linux.

 

9.

Linux úplně všude

Linux je v dnešní době opravdu všude - od již výše zmiňovaných vesmírných programů a superpočítačů přes smartphony, televize a počítače až po pračky či auta. Rovněž velká část

internetových služeb je založena na Linuxu, takže svým způsobem používá Linux každý z Vás

 

10.

Linux 1.0

První verze Linuxu byla vydána 14. března 1994 a obsahovala 176 250 řádků kódu.

 

11.

MINIX

První verzi Linuxu vyvíjel Linus Torvalds na operačním systému MINIX (Unix), proto první verze obsahovala stejný souborový systém. Netrvalo však dlouho a tento souborový systém byl nahrazen rozšířenějším systémem označeným jako “ext”, jehož další verze jsou i nadále používány.

 

12.

7.8 patchů za hodinu

Aktuální vývoj Linuxu je až neuvěřitelně rychlý. Jen změny v linuxovém jádře mají průměrnou rychlost 7.8 patchů za hodinu. To vše díky obrovské komunitě, která Linux neustále vyvíjí.

 

13.

Google, Facebook, Intel…

Mezi největší přispěvovatele do linuxového jádra patří v posledních letech společnosti Google, Intel, Huawei, Samsung, Red Hat, Canonical a Facebook.

 

14.

První kniha o Linuxu

První kniha o Linuxu byla vydána již v roce 1993. Autorem byl Matt Welsh a kniha nesla název “Linux Installation and Getting Started”.

 

15.

2%

Na stolních počítačích a noteboocích má Linux celosvětově pouze 2% podíl. Mnoho lidí se jej bojí vyzkoušet, a to i přes to, že Linux používají denně.

 

16.

Ubuntu

Nejpopulárnějším linuxovým desktopovým operačním systémem je Ubuntu s cca 20 miliony aktivních uživatelů.

 

17.

Android = mobilní Linux

Operační systém Android je nejúspěšnějším operačním systémem s více než dvěma miliardami aktivních uživatelů měsíčně. A na čem Android běží? Ano, na linuxovém jádře.

 

18.

Android = mobilní Linux

Operační systém Android je nejúspěšnějším operačním systémem s více než dvěma miliardami aktivních uživatelů měsíčně. A na čem Android běží? Ano, na linuxovém jádře.

 

19.

13,3 % prázdných řádků

I když to může znít absurdně, je 13.3 % aktuálního linuxového jádra tvořeno prázdnými řádky, což zajišťuje čistý a uspořádaný kód. Je to definováno v přísných pravidlech, která musí vývojáři dodržovat.

 

20.

C

95 % Linuxu je napsáno v jazyce C.

 

21.

Hollywood pracuje s Linuxem

Také díky Linuxu můžeme na plátnech kin sledovat občas až neuvěřitelné vizuální efekty. Odhaduje se, že až 90 % hollywoodských vizuálních efektů je v některé části přípravy závislých na Linuxu.

 

22.

Git

Linux není jediným úspěšným projektem Linuse Torvalda. Mezi další patří například verzovací systém Git, který je využíván nejen linuxovou komunitou, ale také Microsoftem.

 

23.

66 dní

Každých 66 dní je vydána nová verze linuxového jádra.

 

24.

Linux jako největší opensource projekt

(viz. #1) Když Linus Torvalds napsal první verzi linuxového jádra, obsahovala pouhých 10 000 řádků. Později byla tato verze označena jako “baby Linux”.

25.

Linus Torvalds, rodák z Finska

Přestože Linus považuje švédštinu za svůj mateřský jazyk, upřednostňuje spíše anglicky psané knihy.

 

Závěr

Linux je s námi již 25 let a stal se nedílnou součástí běžného života každého z nás. Doufám, že Vás alespoň některá fakta zaujala a zažehla ve Vás trochu zvědavosti.

 

Vloženo dne 21.02.2019

 

Jaký je rozdíl mezi Windows 10 HOME a Windows 10 PRO?

Při výběru nového notebooku nebo operačního systému do PC je dobré vědět rozdíly mezi Wndows 10 Home a Windows 10 Pro. Ty se dozvíte v romto článku.

Základní rozdíly mezi Home a Pro

Ve většině notebooků naleznete operační systém Windows - a to ve verzi Home nebo Pro. Obě verze jsou až na několik funkcí velmi podobné, Pro verze je nejčastěji v noteboocích určených pro firemní zákazníky. V tomto článku se podíváme na možnosti, které se u systémů liší a podíváme se, který vybrat.

Potřebujete přes 128 GB RAM?

Pokud se chystáte používat přes 128 GB RAM, budete potřebovat verzi Pro. Home zvládne maximálně 128 GB RAM. Protože je to ale opravdu vysoká hodnota, kterou nepodporuje běžný hardware, v noteboocích a počítačích se mu asi nepřiblížíte. Pokud potřebujete například server s 512 GB RAM, budete potřebovat Windows Pro.

Šifrování pomocí aplikace Bitlocker - jen ve verzi Pro

Windows 10 Pro má navíc jednu podstatnou funkci systému - totiž šifrování pomocí aplikace Bitlocker. Jde obecně o užitečnou funkci - Windows 10 Home totiž nic podobného bez dalších programů neumí a i pokud máte disk zaheslovaný, k Vašim datům se v případě notebooku dá extrémně snadno dostat. Stačí vytáhnout pevný disk, nebo spustit například jiný operační systém z flashdisku, který většinu dat přečte.
Pokud máte data zašifrovaná a máte rozumné heslo, je téměř nemožné se s vynaložením běžného úsilí k takto zabezpečeným datům dostat. Šifrování pomocí BitLockeru je skvělá a jednoduchá možnost opravdu pokročilého zabezpečení. Je nutností pro firmy nebo podnikatele, obvzláště v souvislosti s osobními údaji zákazníku, jejichž ochranu zpřísňuje nařízení EU známé jako GDPR. Hodí se však všem, kdo mají citlivá data.
Tip: Šifrovat disk nebo jeho části lze i ve Windows 10 Home, potřebujete k tomu ale další software a nastevení může být složitější.

Byznysové funkce ve Windows 10 Pro

Windows Pro nabízí pro firmy nejen důležitou možnost šifrování, ale také mnohem pokročilejší možnosti správy a nastavení skupin uživatelů a jejich oprávnění. Ve verzi Pro můžete nastavovat zásady skupiny, používat Windows Store a Windows Update (Aktualizace můžete narozdíl od verze Windows Home odkládat až na měsíc, což se může hodit z důvodu nepřetržitého provozu a kompatibility) uzpůsobené firemnímu užití lépe nastavovat a omezovat přístupy a sdílet konfiguraci.

Vzdálené ovládání najdete pouze ve verzi Pro

Užitečnou funkcí, kterou nabízí Windows 10 Pro je také možnost vzdálené plochy. Ta se hodí zejména tehdy, když potřebujete na firemní síti něco vyřešit z domu nebo na dovolené, současně ale potřebujete udržet patřičnou úroveň zabezpečení a oddělení soukromých dat od firemní sítě.

Co je Windows 10 Education a Windows 10 Enterprise?

Můžete se setkat i s těmato dvěma edicemi, nejsou však příliš časté. Windows 10 Enterprise je verze určená pro velké firmy. Je uzpůsobená ke spravování Administrátorem, kterému jsou podřízení uživatelé ve velké firemní síti a kupuje se jako balík mnoha licencí současně.
Education edice je podobná, ale je přizpůsobena užití ve školách a vzdělávacích institucích.

Závěr - Pro podnikání zvolte Windows 10 Pro

Pokud se prací s počítačem živíte nebo jste firma, Windows 10 Pro je jasná volba. Kromě výše uvedeného můžete využít také virtualizaci, klienta Hyper-V, hromadné nahravaní a nastavovaní, což ocení zejména pokročilí uživatelé a firmy s více počítači. Pokud se do ničeho takového pouštět nebudete, zcela stačí verze Windows 10 Home, která podporuje všechny běžné funkce.

vloženo: 18.10.2018

Odměňte své ratolesti za celoroční práci ve škole

Poslední školní den už ťuká na dveře a s ním i vysvědčení, které ukáže, jak se kdo celý rok ve škole snažil. A protože snaha se cení, odměnu si zaslouží každý. Humlík si pro Vás připravil nabídku produktů, které vykouzlí úsměv na tváři nejednomu dítku a hodí se o prázdninách i v příštím školním roce.

1. Chytré hodinky Guard Kid

Vybavte školáka prvními chytrými hodinkami. Smart hodinky pro děti Guard Kit zvládnou GPS lokalizaci i volání. Jsou navíc voděodolné.

Guardkid

2. Powerbanka se solárním nabíjením

Ideální na léto - powerbanka Viking Delta zvládne svítit, je voděodolná, stačí na několik nabití telefonu a nabíjení můžete podpořit i sluneční energií. Skvělý pomocník během školního roku, ještě lepší na prázdniny.

3. Sluchátka TRUST Sonin, Spila a Bino

Barevná a kvalitní sluchátka TRUST jsou zaměřena především na děti školního věku. Pohodlně drží na uších, pěkně hrají a dají se použít k počítači, telefonu i tabletu. Vybírat můžete z různých variant.

Trust spila

4. Playstation 4

Pro pořádnou herní zábavu je nejlepší klasická herní konzole - Playstation 4. Zajistí zábavu a nezapomenutelné zážitky s kamarády i pro jednoho na mnoho a mnoho hodin. Stejně tak zajistí i zlepšení postřehu, procvičení angličtiny a poznatky z výukových her.

PS4

5. Fifa 18

Sportovní hra na počítač i herní konzole - ideální pro hru s kamarády, když není venku ideální počasí. Pro děti i rodiče, když si chtějí chvíli zahrát třeba jako Messi. Variantu pro správnou platformu si můžete vybrat ZDE.

Fifa 18

6. Souprava pro virtuální realitu

Dopřejte po školní realitě školákovi přes prázdniny také trochu reality virtuální. Souprava Hyper BoboVR je vhodná pro dospělé i děti a můžete si zkusit interaktivní aplikace, hry, výukové programy, 3D fotky a mnoho dalšího

Hyper HOBOVR

7. Paměťová karta na zážitky z prázdnin

Zvětšení paměti mobilního telefonu se bude hodit na spousty fotek a videí na prázdniny, nebo třeba i na stažení nových her. MicroSD kartu navíc můžete použít i do akční kamerky, nebo do foťáku díky redukci.


SD karta

8. Klávesnice na hry Nereus

C-TECH Nereus je klávesnice, která hezky vypadá díky barevnému podsvícení a je přizpůsobená i na hraní počítačových her. Bude se hodit o prázdninách, i na psaní referátů příští školní rok.

C-TECH Nereus

9. Herní myš Empusa

Společník ke klávesnici zvládne klikat bleskovou rychlostí. Vedle hezkého podsvíceného provedení má C-TECH Empusa citlivý senzor, díky kterému je myš přesná ve hrách, nebo i při práci s grafikou.

C-TECH Empusa

10. Akční kamerka

Protože prázdniny jsou někdy mnohem akčnější, než školní rok, akční kamerka na zaznamenání všech zážitků se bude hodit. Forever SC-400 umí 4K rozlišení a zvládne natáčet v jakémkoli počasí i pod vodou. Nějaký pád ji jen tak nezarazí. 

Akční kamera

vloženo: 29.6.2018

 

Bojujte s vedrem a využijte ho ve svůj sprospěch. Pár rad a tipů na produkty

V tropických dnech se můžeme ve vedru přehřát, stejně tak elektronika. Přinášíme tipy, jak vylepšit chlazení a jak využít teplo ve svůj prospěch.

Chladící podložka pod notebook

V tropických vedrech si každý notebook zaslouží hýčkat studeným vánkem. Díky chladící podložce může pracovat rychleji, navíc se čipy při vysoké teplotě opotřebovávají a v krajním případě se mohou i poškodit – s chladící podložkou si tak můžete zvýšit životnost celého notebooku. Zkuste třeba  Trust Ziva.

Chladící podložka

Využijte slunce ve svůj prospěch se solární powerbankou

Se solární powerbankou můžete nabíjet telefon i když obyčejným powerbankám dochází šťáva. Powerbanky Viking tuto funkci mají a v krizových situacích vydrží déle, než powerbanky bez solárního článku.

Powerbanka

Ochlaďte se s USB větráčkem
Nic nepotěší více, než svěží vánek. Dokáže se o něj postarat i malinký větrák z USB portu, tak ho vyzkoušejte. Za zmínku stojí Arctic breeze.

USB ventilátor

Dopřejte procesoru vodní chlazení
Sami si rádi skočíte do bazénu, voda dokáže chladit i procesor. Nezkoušejte ho do ní dát napřímo, ale pořiďte si vodní chlazení, kde voda funguje jako teplovodivá kapalina a odnáší přebytkové teplo. Tento způsob patří mezi nejefektivnější běžně používané chlazení a pomůže s výkonem, umožní přetaktování a zlepší i životnost procesoru. Mezi skvělé chladiče patří AKASA VenomFractal design Celsius nebo Intel Kraken.

Chladič

Dejte si pauzu od sluníčka s kamarády, pomůže třeba FIFA

Dejte si pauzu a zahrajte si nějakou hru. Taková FIFA 2018 jde hrát ve více lidech a seženete ji na jakoukoli platformu od PC, přes Xbox až po Playstation. A nemusíte sedět nutně vevnitř, s kapesním projektorem si můžete zahrát kdekoliv.

PS4

Vloženo: 27.6.2018

Jak vybrat pevný disk, SSD a další úložiště?

 

Pevný disk hraje klíčovou roli v rychlosti celého notebooku či počítače. V tomto článku se dozvíte, jak vybírat a proč patří disk mezi první parametry, na které se dívat.

Pevný disk a SSD úložiště

Pevný disk může být nejslabším článkem celého notebooku a udávat tak jeho rychlost. Nejvíce se projeví při startu notebooku, spouštění programů a jakékoli práci s daty. Pokud je to jen trochu možné, vyberte notebook s SSD diskem nebo alespoň hybridním SSHD. Rozdíl je zásadní.

Klasické pevné disky HDD

Pevné disky HDD fungují na principu otáčejících se ploten, na kterých jsou elektromagneticky uložena data, která čte hlava disku. Jejich výhodou je nízká cena v porovnání s SSD diskem stejné kapacity. Nevýhod je několik – mají větší spotřebu a notebook nevydrží dlouho na baterii, dále jsou velmi náchylné na nárazy či otřesy, mohou být hlučné.

Tip od Humlíka: Pevný disk lze často vyměnit za rychlejší, starý pak můžete zasadit do tzv. rámečku a použít ho jako externí. Pokud si koupíte notebook bez SSD, doporučujeme tento upgrade jako první.

SSD disky

Nejlepší volba pro notebooky. SSD disky nejsou slyšet, díky nízké spotřebě zvyšují výdrž baterie a hlavně jsou rychlé. Notebook bude startovat během několika vteřin, stejně jako spouštěné aplikace. Nevýhodou je vysoká cena u větších kapacit.

Hybridní disky SSHD

SSHD disky kombinují plotnový disk s malým SSD. Dosahují tak vyšší rychlosti, hlavně při startu a nejčastějších operacích. Většina dat je ale uložena na klasickém HDD a zachovávají tak jeho nevýhody, SSD část je buďto menší a uživatelsky nepřístupná, nebo větší, což dále zvyšuje cenu disku. Samotné SSD o větší kapacitě je vždy lepší řešení.

Paměť Intel Optane

Jde o speciální paměť podporovanou novými procesory Intel, kterou můžete umístit do slotu M.2 a urychlit tak klasický plotnový disk. Intel Optane funguje na principu podobném hybridním diskům a dosahuje ještě o něco lepších výsledků. Opět však platí, že nebývá možné dosáhnout lepšího výsledku než s čistokrevným SSD diskem. Nepleťte si Optane s SSD Intel založených na paměti Optane - to jsou klasická a velmi rychlá SSD, která se nemusí kombinovat s plotnovým diskem.

Tip od Humlíka: Pokud máte problémy s kapacitou dat, je několik možností řešení – externí disk, on-line úložiště, vyčištění nepotřebných souborů. Dejte přednost středně velkému SSD před velkým HDD, obzvláště v době rychlého připojení k internetu.

Vloženo: 27.06.2018 

 

11 multimediálních vychytávek na léto

Vybrali jsme pro vás 11 elektronických vychytávek, které se mohou v horkých letních dnech hodit.

1. Čtečka knih k bazénu. Nebo i do bazénu...

Možná znáte ten nepříjemný pocit, když si čtete knížku nebo časopis u vody a nechcete si namočit stránky. S voděodolnou čtečkou Pocketbook 641 Aqua to nemusíte řešit, díky certifikaci IP 67 můžete číst třeba pod vodou.


Pocketbook 461

2. Sportovní kamerka SC-200 1 + 1 ZDARMA

Pokud budete číst pod vodou, nebo dělat cokoli dalšího, bude to chtít video. A na to využijete kamerky s FullHD obrazem Forever SC-200. Zvládnou natáčet v širokém záběru 170 stupňů, díky protiotřesové funkci bude záznam stabilní a v balení najdete i připevnění páskem, na helmu i na kolo.
 

Sportovní kamera

3. DJI kvadrokoptéra - Spark Fly More Combo v pěti barvách

Pokud chcete opravdu dechberoucí záběry, musíte mířit hodně vysoko. Nejlépe s dronem DJI Spark Fly More Combo, který se postará o parádní videa z ptačí perspektivy. Ovládat ho můžete pomocí gest ze země, nebo také dálkovým ovladačem. Můžete si vybrat z pěti barev.
 

Kvadrokoptera

4. MicroSD karta Kingston + SD adaptér

Do sportovní kamerky, dronu nebo telefonu budete potřebovat rychlou kartu. Zkuste Kingston CL10 UHS-I. Zvládne i zápis videa ve vysokém rozlišení a díky adaptéru na klasickou SD velikost ji můžete strčit skoro kamkoliv. Třeba do notebooku, který má většinou slot jen na velké SD, když budete kopírovat videa.
 

SD karta

 

5. Ext. HDD LaCie Porsche Design Mobile 2TB USB 3.0


Na spoustu letních videí a fotek z akčních kamer, dronů a z telefonu, stejně jako na nálož letních hitů budete potřebovat více místa, než je na jedné paměťové kartě. Vyberte si tento stylový disk v Porsche designu, na který se vejdou 2 terabajty.

 

Externí disk

6. LED čelovka CREE XPG LED + COB LED

Na dobrodružné výpravy o horkých letních nocích, nebo kamkoliv, kde si zkrátka potřebujete na něco posvítit, přijde vhod čelovka. Když vyberete čelovku CREE, vydrží i náraz, je voděodolná a hlavně můžete přepínat barvy. Pro pohyb na silnici oceníte zadní červené světlo, díky kterému zvýšíte svou bezpečnost.

Celovka

7. Bezdrátová sluchátka opravdu bez drátů - True Wireless CELLY TWINS

Nenechte se škrtit drátem – se sluchátky Trust true Wireless můžete s klidem vyrazit sportovat, nerušeně poslouchat hudbu bezdrátově, nebo využít handsfree funkci a telefonovat. Vydrží několik hodin a můžete je nabíjet také při uložení do pouzdra, ve kterém je další baterie. A ano, jsou za zlomek ceny podobných sluchátek od Apple.

8. Domácí bezdrátové meteostanice

Pro všechny, kterým se nechce zkoumat počasí na vlastní pěst, poslouží meteostanice. Oproti rosničce ve skleničce získáte přesné a detailní informace o teplotě, vlhkosti nebo třeba fázi měsíce. Když vyberete meteostanici E3070, můžete využít i funkci budíku a připojit až 3 bezdrátová čidla.  

Meteostanice

9. Pořádné reproduktory na baterii

Pokud chcete u grilovačky nebo větší párty pořádný hudební doprovod, nebo karaoke, malé blutooth repráčky zkrátka nestačí. Do exteriéru to chce něco pořádného - například 35W C-TECH Impressio Party. Hudbu můžete přehrávat z USB, paměťových karet, pustit rádio, nebo připojit kytary a až 3 mikrofony. Vydrží hrát bez připojení 8 hodin.

Repro

10. Powerbanka, která nafoukne i člun u vody a nahodí auto

Vyberte si na léto powerbanku, která toho zvládne více, než jen dvakrát nabít mobil. Třeba powerbanka Viking Car Jump je tak silná, že s ní klidně nafouknete nafukovací člun, píchlé pneumatiky nebo nahodíte vybitou autobaterii.

Powerbanka

 

Vloženo: 27.06.2018 

 

6 rad, které vám zaručeně pomůžou vybrat ten správný pracovní počítač

Koupě počítače – zejména toho pracovního – může být velmi stresujícím zážitkem.

Jen si to představte: průměrný Evropan pořizuje nový počítač jednou za sedm let a to je ve světě informačních technologií jako celé století. Takový nový počítač nemá s tím předchozím už téměř nic společného a vyznat se v jeho parametrech bývá pro kupujícího další „životní zkouškou“.

Vážený čtenáři, pokud jen trochu o pořízení nového počítače nebo notebooku uvažujete, čtěte zvlášť pozorně. Připravili jsme pro vás 6 důležitých tipů, jak správně vybrat pracovní počítač (ať už notebook, či klasický stolní počítač).

 

Na práci jsou profesionálové – Windows 10 Pro

 Tímto by měl výběr nového pracovního počítače začít. Chtějte jednoznačně počítač s operačním systémem Windows 10 Pro. Je to důležité pro vaši bezpečnost. Právě systém Windows 10 Pro má oproti jeho domácí verzi navíc ještě nástroj na šifrování vašich citlivých dat, takže při ztrátě počítače nehrozí jejich zneužití. Další z výhod systému Windows 10 Pro je možnost nastavit, kdy budou probíhat bezpečnostní aktualizace. Tak zajistíte, že se aktualizace nespustí přesně ve chvíli, kdy potřebujete dokončit důležitou práci.

 

Do moderní kanceláře patří moderní Office

 Synonymem pro práci na počítači je kance­lářský balík MS Office. Chtějte ho hned při koupi s počítačem – ušetříte. Pro pracovní použití je jednoznačně vhodnější verze s předplaceným zabezpečeným úložištěm v Internetu (OneDrive) – typicky verze Office 365 Business. Tak budete mít jistotu, že vaše práce bude neustále zálohována, dokonce i omylem smazané soubory dokážete zachrá­nit. Zabezpečení tzv. dvoufaktorovou autentizací chrání vaše data i v situaci, kdy někdo zjistí vaše heslo.

 

Pracovní počítač víc vydrží a je bezpečnější

 V široké nabídce počítačů je náročné se zori­entovat i pro samotné prodejce. Jednoduché doporučení zní: vybírejte z profesionálních modelových řad. Zaměřte se na ThinkPad, Latitude, Vostro, ProBook, EliteBook… Právě tyto modelové řady jsou navrženy tak, aby vydržely časté přenášení, přepojování a „bezohledné“ zacházení. Navíc bývají vybaveny zabezpečovacími prvky: čtečkou otisků prstů, šifrovacím modulem…

 

Cena? Počítejte rozumně…

 Chcete-li používat kvalitní zařízení, na kterém mnohdy závisí doslova lidské životy, vyplatí se počítat rozumně. Dobře zvolený pracovní počítač je krytý ochranou před náhodným poškozením – při „nehodě“ tak ušetříte za nákladnou opravu. Zejména do firmy se rozhodně vyplatí pořídit pracovní počítač v programu „jako služba“: s příslušenstvím, servisem – to vše za přijatelné měsíční splát­ky bez navýšení. Tak dokážete pořídit kvalitní zařízení bez kompromisů.

 

Chtějte takzvanou „OnSite“ záruku

 Představte si, že váš pracovní počítač nemu­síte v případě závady nikam posílat. Technik přijede k vám a počítač opraví. Všechny díly dokáže vyměnit u vás doma nebo v kanceláři. Vyhnete se až měsíčnímu čekání i situaci, že by s rozbitým počítačem „cestovala“ do opravy veškerá vaše citlivá data. V případě „OnSite“ záruky se opravou vašeho počítače začne servis zabývat nejpozději hned násle­dující pracovní den. U kvalitních pracovních počítačů je tato záruka samozřejmostí a lze ji také snadno prodloužit (naopak: k těm „domácím“ mnohdy ani neexistuje).

 

Kupujte tam, kde dostanete odborný servis

 U pracovních počítačů platí dvojnásob, že úvodní nastavení a konfiguraci počítače by měl udělat IT specialista. Doporučí vám takové zařízení a služby, které vám ušetří čas a peníze v budoucnu. Počítač vybírejte s pomocí odborníka a budete mít jistotu, že pořídíte kvalitní pracovní nástroj se zajiště­ným servisem.

 

Nabídku akčních počítačových sestav si můžete prohlídnout zde: http://eshop.metropolitka.cz/

Počítač Vám rádi sestavíme dle vašich přání.

Vloženo: 30.04.2018 

 

 

Zvyšte efektivně bezpečnost Vašich investic a chraňte svá data před zneužitím!

Přemýšlíte často o tom, jak efektivně hospodařit s prostředky investovanými do pořízení a provozu zařízení z oblasti informačních a telekomunikačních technologií? Chcete zároveň zvýšit bezpečnost vlastního vybavení a hlavně zajistit svá důležitá data před zneužitím? Minimalizujte rizika útoků přes internet, buďte bez průvodních komplikací, často znamenajících úplné znemožnění práce! Rádi Vám poradíme a pomůžeme najít řešení.

 

Představujeme Vám novinky v našem nejmodernějším technologickém zázemí, které jsou pro komfort a spolehlivost služeb velmi důležité a řadí nás tak mezi omezený počet předních poskytovatelů telekomunikačních služeb nejen v našem regionu, ale celorepublikově. Neustálá modernizace našich služeb Vám umožňuje využívat nadčasově veškeré platformy aktuálních trendů v oboru výpočetní techniky a telekomunikačních služeb, jejichž nároky neustále stoupají.  

 

Využijte níže uvedené možnosti našeho technologického zázemí ve svůj prospěch:

 

 1. Vlastní datové centrum (DC) přímo v Humpolci

 

Datové centrum umožňuje bezpečné propojení výpočetní a telekomunikační techniky našich zákazníků s celým světem. Nabízí mnoho dalších hodnot, a to dnes již často využívané hostingové a housingové služby, zejména:

 • Serverhousing = umístění Vašich serverů v našem DC pro maximální dostupnost svého zařízení (viz hlavní výhody jsou uvedeny níže)
 • Serverhosting = poskytnutí naší infrastruktury pro účely a využití našimi zákazníky
 • Cloud = zajištění prostředí pro Vaši práci na našich HW prostředcích
 • Vzdálené zálohování = poskytnutí kapacity (prostoru) pro zálohy Vašich dat na naší infrastruktuře
 • Hostingové služby pro další prvky (např. Vaše vlastní zálohovací média umístěná v našem DC apod.)

 

Přidanou hodnotou uvedených hostingových a housingových služeb je technická správa umístěných prvků. Náš zákazník se tak absolutně nemusí starat o své informační know-how a má svá data pod maximální kontrolou, nemusí se obávat ztráty díky automatickému zálohování, garantovanému okamžitému servisu, vše v souladu s již brzy účinnou povinností GDPR (viz více o tomto tématu např. v našem blogu.

 

Důležitými výhodami našeho datového centra pro splnění požadavků nejnáročnějších zákazníků jsou:

 • Zdvojené (redundantní) napájení ze dvou nezávislých energetických větví (přívodů)
 • Záložní zdroje UPS s akumulátorovými články
 • Nezávislý motorgenerátor (dieselagregát) pro sekundární zajištění energie i v případě totálního výpadku napájení ze strany energetické společnosti (viz více dále v bodě 3)
 • Provoz umístěných prvků v optimálním klimatizovaném prostředí - aktivní prvky vyzařují při provozu teplo, které je z hlediska spolehlivosti a životnosti zařízení nežádoucí; proto externími klimatickými jednotkami s podporou rekuperace dokážeme zajistit nejvhodnější podmínky a zároveň se chováme ekologicky; plášť budovy je budován z materiálů se speciálními izolačními vlastnostmi
 • Zabezpečení objektu - technologické zabezpečení elektronickým zabezpečovacím systémem, kamerovým online dohledem, protipožární technologií
 • Personální zajištění dohledu provozu nonstop 24x7
 • Další dohledové a signalizační technologie garantují spolu s již uvedenými argumenty ty nejlepší podmínky, na stejné úrovni jako hlavní a největší hráči na (nejen našem) trhu

 

 1. Redundantní vstupní konektivita na nezávislých optických páteřích znamená maximální spolehlivost díky záložním linkám

 

Jedná se o napojení našeho datového centra a celé vlastní optické sítě v Humpolci na více páteřních optických tras, směrovaných do centrálního peeringu (jakéhosi základního propojení všech významných poskytovatelů v ČR a zbytku světa, viz více např. zde. Jedná se o jeden z kroků, kterým jsme dokázali zajistit maximální spolehlivost datového připojení, s dosažením maximálního stupně tzv. SLA (Service-level agreement, česky lze přeložit jako garance služby, řeší procentuální hodnotu dostupnosti poskytovaných služeb v celkovém měřeném časovém úseku,  typicky v měsíci či roce). Čím je tato hodnota vyšší, tím je služba spolehlivější. Díky nadstandardnímu zázemí umíme zajistit mimořádné hodnoty SLA až 99,99%.  

 

Tato skutečnost spolu s autonomním systémem (AS – viz bod 4) umožní všem našim zákazníkům pracovat i v případě neplánovaného výpadku konektivity (datového spojení, komunikace) na trase mimo naši sít (typicky v případně odstávek či mechanicky poškozených a překopnutých optických tras, kdy většina poskytovatelů nedokáže kontinuální provoz zajistit); naše automatické řešení umí samovolně transformovat komunikaci v případě nedostupnosti jedné trasy na permanentně funkční druhou trasu. Uživatel tak tuto skutečnost dokonce ani nezaznamená.

 

 1. Motorgenerátor – dieselagregát

 

Vzhledem ke skokově rostoucímu počtu hostovaných prvků v našem datovém centru přímo úměrně roste i spotřeba elektrické energie. Z tohoto důvodu jsme na přelomu tohoto roku investovali i do nového ještě výkonnějšího kapotovaného dieselagregátu. Ten přímo automaticky vykrývá případné nenahlášené výpadky napájení energetickými společnostmi našeho DC a umístěných zařízení vč. klimatizace a podpůrných systémů. Aktuální zatížení nového dieselagregátu při plném provozu dosahuje cca 10% celkového výkonu, jsme tak naddimenzováni a připraveni i na zvýšení spotřeby provozovaných aktivních prvků, dle předpokládaného rozmachu a nárůstu využívání datového centra zákazníky i vlastními technologiemi.

 

Níže si můžete prohlédnout foto a video z vlastní realizace:

https://www.instagram.com/humlikmetropolitka/

https://www.youtube.com/watch?v=YJTdIdz3ZNA

 

 

 1. Autonomní systém (AS) IP adresace

 

Dalším důležitým opatřením je právě zaváděný autonomní systém IP adresace. O co se jedná? V praxi to znamená, že jsme držitelem vlastních bloků unikátních, tzv. veřejných IPv4 adres, jejichž počet je celosvětově již téměř vyčerpán. Oproti mnoha dalším poskytovatelům, kteří mají veřejné IP adresy pouze pronajaté, můžeme zajistit provoz navázaných služeb (např. elektronické pošty, datových komunikačních tunelů, vzdálených přístupů, provázaných serverů a dalších aktivních prvků apod.) i při překlopen&i

  Poptávka internetu
  Pracujte pro nás
  Zkušenosti uživatelů

KONTAKTUJTE SERVIS HOTLINE

Pište na email hotline@metropolitka.cz

Volejte na telefon 731 01 01 01

Po - Pá: 8.00 - 18.00, So - Ne: 10.00 - 18.00

Pošlete nám vzkaz (vyplňte všechna pole)